Ubranka dla niemowlaka – body, pajacyki, rampersy – czym się od siebie różnią?

Źródło obrazka: /images/659729715d9a584605436882c0b36550a3b28776.jpg

Pomimo, że na rynku znajdziecie wiele ubranek dla niemowlaka opatrzonych prześlicznymi wzorami, to przede wszystkim powinniście zwrócić uwagę na ich praktyczność. Ubieranie małego, wierzgającego i wrzeszczącego malucha nie należy bowiem do zadań prostych – pamiętajcie, że Wasza pociecha będzie z początku podchodzić do tego procesu bardzo niechętnie.

W zależności od indywidualnych preferencji rodziców, decydują się oni na różne kombinacje odnośnie stroju ich nowego członka rodziny. Jedni wybierają warianty jednoczęściowe: body, pajacyki czy rampersy. Drudzy wolą z kolei dwuczęściowe kompleciki, w których zakładamy każdy element z osobna. My postaramy się przybliżyć Wam to, czym różnią się poszczególne typy odzieży dziecięcej oraz które z nich są zdecydowanie niezbędne.

Body

Jest to rodzaj niemowlęcej odzież, która swoim krojem przypomina koszulkę, jednak zakończona jest charakterystycznym zapięciem na napy. Umieszczone jest ono między nogami dziecka, dzięki czemu zapewnia mu wygodę oraz pozwala na łatwe ubranie pociechy. Ponadto, stosuje się dwa rodzaje kołnierzyka – klasyczny, zakładany przez główkę lub wyposażony w zatrzaski na ramionach. W zaprezentowanej przez nas ofercie znajdziecie zarówno body z długim, jak i krótkim rękawem.

Warto mieć na uwadze fakt, że zakładanie body trzeba opanować. Nie jest to zatem tak uniwersalny rodzaj ubranka, jak mogłoby się Wam wydawać. Jeżeli jednak nauczycie się już jak odziać waszą pociechę w jedno z przesłodkich body, to pokochacie charakterystyczne zapięcia – są wygodne nie tylko dla dziecka, ale zapewniają również szybkie ubieranie malucha. Pamiętajcie, że body powinno być wykonane z bawełny lub bawełny organicznej. Jest to nieodłączny element dziecięcej garderoby, więc zadbajcie o to, aby nie zabrakło go w Waszej szafie.

Pajacyk

Rodzaj dziecięcego ubranka osłaniającego całe ciało. Zakrywa nie tylko tułów oraz nogi malucha, ale również jego rączki oraz stopy. Pajacyki najczęściej zapinane są na zatrzaski. Najbardziej praktyczne warianty powinny posiadać je z przodu ubranka, dzięki czemu ubranie dziecka nie powinno być kłopotliwe. Zakładamy je na body lub na gołe ciało. Pamiętajcie jednak, aby nie ubierać w nie malucha cały czas – niemowlak powinien rozwijać swoje umiejętności motoryczne oraz zmysł dotyku, a zasłonięte w pajacyku dłonie mogą zaburzyć ten cykl. Pajacyki to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla noworodka.

Rampersy

Rampersy to pajacyki bez stópek. Kończą się tradycyjnymi nogawkami, jednak górna część jest dostępna w kilku wariantach. Odmienne zapięcia, długi lub krótki rękaw oraz różne rodzaje wykończenia. Warto pamiętać, że noworodki nawet latem potrzebują odpowiedniego ocieplenia stóp. W związku z tym, rampersy z reguły nie występują w najmniejszych rozmiarach i przeznaczone są dla odrobinę starszych dzieci. Najczęściej stanowią uzupełnienie garderoby malucha, będąc świetnym wariantem na upalne dni.

Śpiochy

Są to spodenki wykończone pełnymi stópkami, okrywające również brzuszek malucha i posiadające szelki. Najczęściej wszyte jest w nie zapięcie wzdłuż nóg dziecka, dzięki czemu ułatwia ono wymianę pieluchy. Śpiochy, z uwagi na ich wygodę oraz łatwe zakładanie, cieszą się dużą popularnością wśród świeżo upieczonych rodziców. Przynajmniej kilka sztuk powinno znaleźć się w Waszej wyprawce dla nowo narodzonego członka rodziny.

Półśpiochy

Praktyczne spodenki na gumce zakończone stópkami. Rozwiązanie dedykowane starszym dzieciom, którym nie grozi obtarcie brzuszka lub pozostałości pępowiny. W ich przypadku półśpiochy są świetnym elementem uzupełniającym pidżamki, a często stanowią dodatkowe ocieplenie w połączeniu z niemowlęcym body. Są praktyczne szczególnie z uwagi na fakt, że przy zmianie pieluszki wystarczy zdjąć jedynie dolną część garderoby.

Dresik

Bawełniany dresik to świetne rozwiązanie na chłodnie, jesienno-zimowe spacery. Jest dobrą alternatywą dla ocieplanego pajacyka, jednak z uwagi na dwuczęściowość ubranka warto przyjrzeć się przepuszczaniu przez niego powietrza. Dużą zaletą dresiku jest fakt, że łatwo zdejmuje się pojedyncze jego części, co przede wszystkim ułatwia przebieranie śpiącego malucha.

Zimowy kombinezon

Kombinezon dla niemowlaka to produkt dedykowany szczególnie tym malcom, które urodziły się latem, jesienią lub zimą. Będą one bowiem potrzebowały odpowiedniej odzieży, która osłoni je przed wiatrem i mrozem. Warto zastanowić się nad zakupem większego wariantu, ponieważ pozwoli on dobrze ogrzać Waszą pociechę przynajmniej do końca zimy. Początkowo wystarczy jeden egzemplarz, który dla niemowlaka będzie pełnił funkcję zimowej kurtki dla dorosłych.

Bluzy i sweterki

Najczęściej zakłada się je na pajacyki i śpioszki, jeśli panuje chłodniejsza aura. W tym przypadku zaleca się produkty wykonane z bawełny, ewentualnie z minimalną domieszką wełny. Pamiętajcie, aby nie było jej w składzie zbyt wiele, ponieważ może podrażnić skórę dziecka. Jeśli pora jesienno-zimowa zbliża się wielkimi krokami, to warto zakupić przynajmniej dwie sztuki tego rodzaju odzieży.

Komentarze