Pierwsza zabawka

Źródło obrazka: /images/8029bfb732e96a64a63074a5d2dd79de9f8465a6.jpg

Pierwsze tygodnie życia są dla niemowlaka okresem wyjątkowym. Pomimo, że w głównej mierze śpi, to jest to jest to również świetny czas, aby zaczął poznawać otaczający go świat. W tym celu idealnie sprawdzą się zabawki stworzone z myślą o najmłodszych.

Warto jednak pamiętać, że dziecko nie będzie potrafiło jeszcze wziąć niczego do rączek. Muszą być to zatem produkty, które zainteresują zmysły malucha. Zabawki dla niemowlaków dostarczają najczęściej bodźców wzrokowych, dotykowych i słuchowych.


Dźwięk

Nowo narodzone dziecko najwyraźniej słyszy dźwięki wysokie. Właśnie dlatego, jednym z najpopularniejszych produktów dla takiego malucha są pozytywki, podwieszane najczęściej nad łóżeczkiem. Świetnie sprawdzą się również grzechotki, jednak na początku to rodzice będą musieli pokazać dziecku ich funkcjonowanie. Maluch samodzielnie chwyci zabawkę w rączki dopiero po kilku lub kilkunastu tygodniach życia. Nie zapominajmy, że im więcej bodźców słuchowych dziecko dozna już w tak młodym wieku, tym lepiej i szybciej ten zmysł będzie się rozwijał. Zdaniem specjalistów, takie zabawki sprzyjają również dalszemu kształceniu intelektualnemu, szczególnie w zakresie nauki mowy.

Wzrok

Należy pamiętać, że dzieci nie widzą ostrych i wyrazistych obrazów, a najlepiej rozpoznają kształty i kolory, kiedy obiekt oddalony jest o ok. 40 cm. Pierwsze zabawki powinny zatem posiadać mocne i kontrastowe barwy. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty białe, czarne, czerwone, zielone i niebieskie. Nie mogą być jednak zbyt pstrokate, ponieważ maluch nie będzie widział wyraźnych granic pomiędzy poszczególnymi barwami. Dobrze sprawdzą się tutaj pluszaki, które umieścimy w łóżeczku dziecka.

Dotyk

Co ciekawe, noworodek posiada dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Wyczuwa różnicę między różnymi materiałami i ich fakturami. Właśnie dlatego, dla najmłodszych maluchów zaleca się kupno zabawek, które wykorzystują np. różne tkaniny. Dobrze, jeśli poszczególne z nich będą odróżniać się również kolorami. Dziecko zauważy wtedy, że pomiędzy barwą a odmienną fakturą występuje pewna zależność. Ciekawym rozwiązaniem jest kupno kocyka wykonanego z różnych materiałów czy grzechotki przystosowanej specjalnie do potrzeb małego dziecka.

Pamiętajcie jednak, aby dobierać produkt dostosowany do wieku niemowlaka. Wszystkie zabawki opatrzone odpowiednim atestem posiadają konkretne wytyczne. Tego typu produkty pozbawione są m. in. łatwych do połknięcia, małych elementów oraz nie wykorzystują szkodliwych substancji.

Komentarze